معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: سابقه شش هزار سال تجارت و کارآفرینی در کشور به علت فرهنگ غلط استخدام نابود شده است.

به گزارش ایسنا،  دکتر ستاری که عصر امروز در اختتامیه رقابت‌های تخصصی مهارت‌سنجی فن‌آورد در همدان سخن می‌گفت با اشاره به اینکه بودجه نفتی پیشینه تاریخی ما را بین می‌برد، عنوان کرد: فرصت‌ها را به علت فرهنگ استخدام از دست داده‌ایم به طوری که استخدام معادل از بین رفتن اعتماد به نفس، خلاقیت و نوآوری است.

وی با بیان اینکه ما در اقتصاد دانش‌بنیان به دنبال بازگرداندن ملت به 200 سال پیش هستیم، اظهارکرد: باید به فرهنگ اصیل علم و فناوری بیشتر توجه کنیم.

تنها پنج درصد گردش مالی زعفران دنیا را داریم

ستاری با بیان اینکه امسال 380 تن زعفران در کشور تولید می‌شود، میزان صادرات زعفران را 450 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: گردش مالی زعفران در دنیا 8.5 میلیارد دلار است.

وی با اشاره به اینکه کشور ایران با 94 درصد تولید زعفران تنها پنج درصد گردش مالی را در اختیار دارد، ادامه داد: مهم نیست چه ماده اولیه‌ای داریم بلکه مهم این است که چه دانشی داریم.

ستاری با بیان اینکه کتاب بوعلی‌سینا به 30 زبان زنده دنیا ترجمه شده اما هنوز به زبان فارسی ترجمه نشده است، اظهار کرد: اکنون بیش از هزار شرکت در حوزه گیاهان دارویی فعالیت می‌کنند.

افرادی مانند ابن‌سینا را باید از دل زیست‌بوم بیرون بیاوریم

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه افرادی مانند ابن‌سینا را باید از دل زیست‌بوم بیرون بیاوریم، ادامه داد: این افراد هیچ کدام با بودجه دولتی تحقیق نکردند و دستگاه آزمایشی میلیون دلاری نداشته‌اند.

ستاری با بیان اینکه ما هزینه‌های زیادی در زمینه تحقیق کرده‌ایم اما تا زیست‌بوم را درست نکنیم موفق نخواهیم بود، تأکید کرد: تا زمانی‌که بخش خصوصی در بخش پژوهش سرمایه‌گذاری نکند، کاری از پیش نخواهد رفت.

زیست‌بوم باید در همدان شکل گیرد

وی با بیان اینکه زیست‌بوم باید در استان همدان شکل گیرد، اظهار کرد: می‌توان از یک آپارتمان کوچک میلیاردها تومان درآمد داشت بنابراین باید دید چگونه می‌شود در فضای 450 متری یک آپارتمان 50 نوع داروبیوتکنولوژی تولید کرد.

باید محیط زیست را حفظ و اشتغال را پایدار کنیم

وی با تأکید بر اینکه باید زیست‌بومی را درست کنیم که کارآفرین در آن ارزشمند باشد که امیدواریم این روش در آینده استان دنبال شود، خاطرنشان کرد: باید محیط زیست را حفظ و اشتغال را پایدار کنیم چرا که تنها راه موفقیت و پیشرفت این است.

ستاری در ادامه پایگاه هوایی شهید نوژه همدان را یکی از پایه‌های فرهنگی استان برشمرد و گفت: پایگاه نوژه در تاریخ انقلاب موثر بوده است.

وی با بیان اینکه عملیات مرصاد از این پایگاه آغاز شد، عنوان کرد: پایگاه نوژه نماد خون و پایداری برای استان همدان است.

همدان به بخش‌های فرهنگی بیشتر توجه کند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه همدان باید به بخش‌های فرهنگی بیشتر توجه کند، ادامه داد: اتفاقات 30 ساله گذشته باید بازگو شود.