نام و نام خانوادگی: حسنعلی باغبانیان

تاریخ تولد:  1363   

 استان:  اصفهان

میزان تحصیلات:   دیپلم 

 رشته تحصیلی: نرم افزار  

نام شرکت: تدبیر ایده پردازان 5040   

زمینه کارآفرینی:  خدمات

در زمان شروع به کار چند سال داشتید؟ و در حال حاضر چند سال است که در این حرفه فعالیت دارید؟ 

نوجوانی 16- 17 ساله بودم که این کار را شروع کردم  اکنون 13 سال است که در این حرفه مشغول به کارم.

 

وجه تمایز کار شما با افراد دیگر این حرفه در چه مواردی است ؟

آنچه در این سالها باعث شده فعالیت ما از سایرین متمایز باشد و روز بروز نیز گسترده تر شود این است که ما از هر امکانی برای حفظ رضایت مشتریان استفاده می کنیم و همسویی خدمات ما بانیازهای مشتریان از دیگر ویژگی های ماست

 

شما چه نوآوریهایی در کسب و کارتان داشته اید؟

 اساس کار ما با نوآوری آغاز شد. 13 سال پیش کسی نمی دانست فروشگاه اینترنتی چیست و چگونه فعالیت میکند. امروز که مردم شناخت پیدا کرده اند ما در تلاشیم تا از جدیدترین الگوریتم ها برای بازاریابی، فروش و خدمات به مشتری استفاده کنیم.

 

در شروع کار چند نفر با شما همکاری می کردند و در حال حاضر چه تعداد؟

در ابتدا جعبه ها، کارتن ها و پالس های اینترنت Dial upتنها همکاران من بودند. امروز بیش از 300نفر نیروی رسمی و غیر رسمی با ما همکاری می کنند.

 

آیا به نظر خودتان نیز فرد موفقی هستید ؟ رمز موفقیتتان در چه مواردی است؟

اگر بخواهم لحظه ای فکر کنم که 100 درصد موفق بوده ام در آن لحظه به آخر خط می رسم. ولی به لطف خدا میتوان گفت تا حدودی در این سالها موفق بوده ام که به آنچه در ذهن داشتم برسم. سخت کوشی، خلاقیت و ایمان داشتن به کاری که انجام میدهم مهمترین رموز موفقیت بنده بوده اند.

 

آیا در شروع کار ، تجربه مرتبطی داشته اید؟

تمام فعالیتهای من از ابتدا تا کنون در یک مسیر مشخص بوده است. بکارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات جهت تسهیل امور زندگی در روزگار پر مشغله کنونی.

 

تا چه اندازه اطرافیان (خانواده، دوستان) در پیشبرد کارتان موثر بوده‌اند؟

 قطعا حمایت های اعضاء خانواده و بخصوص همسرم از نظر روحی و فکری در پیشبرد اهدافم نقش بسزایی داشته است 

 

شرایط خانوادگی و مالی دوران کودکی‌تان چگونه بوده است؟ آیا ریشه‌هایی از علاقه به این شغل را در کودکی‌تان نیز سراغ دارید؟                                                                                

دوران کودکیم در شرایطی گذشت که پدرم دانشجوی پزشکی بود خورد و خوراک یک خانواده 6 نفره به سختی تامین می شد چه برسد به پوشاک و لوازم دیگر که تا حدود زیادی همیشه در مضیقه بودیم. من از همان کودکی همیشه بدنبال سر درآوردن از چیزهای جدید بودم و شاید این کنجکاوی مهمترین عامل پیشرفت من در نوجوانی بود.

 

آیا تحصیلات شما در کارتان موثر بوده است؟

بنده قبل از اینکه به دانشگاه راه پیدا کنم فعالیت خودم را در فضای اینترنت آغاز کرده بودم بعد از قبولی در رشته نرم افزار چند ترمی هم خواندم اما بدلیل گرفتاری و مشغله های زیاد شغلی حس کردم خودم باید به دنبال کسب تجربه و علم آموزی باشم به همین دلیل ترجیح دادم دانشگاه را رها کنم و آزادانه به کسب مهارت در اینترنت بپردازم فکر نمیکنم دانشگاه تاثیر خیلی زیادی در موفقیت شغلی ام داشته باشد.

 

آیا نیاز به موفقیت شما را به سمت این کار سوق داده است؟ در کل چه عواملی باعث شده است به این کار جذب شوید؟

از ابتدای تاریخ دستمایه تمام پیشرفت ها، اختراعات و ابتکارات نیاز بوده است. اگرچه نیاز به داشتن زندگی بهتر و تلاش برای کسب روزی حلال مرا در این مسیر قرار داد اما اکنون عواملی نظیر عرضه خدمات به هموطنانم و ایجاد فضای اشتغال برای نیروهای بیکار جامعه علاقه مرا به ادامه این مسیر بیشتر می کند.

 

چه قدر از نظر مالی حمایت شده‌اید؟ و به نظرتان در کار شما، حمایت‌های مالی چه قدر می‌توانند موثر باشند؟                                                                                         

 تا کنون به هیچ وجه حمایت مالی نشده امحتی در سخت ترین شرایط کاری نیز خودم از پس اوضاع بر آمده ام. حتی چند سال قبل که طلبکاران حکم جلب مرا گرفته بودند پدرم هم نداشت یا نخواست کمکم کند و همیشه با همت خودم سختی ها را پشت سر گذاشته ام. قطعا حمایت مالی می تواند به توسعه ی کار کمک کند ولی به اصل کار خیر. اصل کار در گرو ایده های جدید، تلاش و سخت کوشی است.

 

آیا تا به امروز درکارتان شکست  هم خورده‌اید؟ به نظرتان دلایل شکست شما چه مواردی بوده است؟

بارها زمین خورده ام و بارها بلند شده ام از هر شکست پلی برای پیروزی ساخته ام. البته نابسامانی های اقتصادی سال های اخیر در شکست ها بی تاثیر نبوده ولی فکر می کنم دلیل اصلی شکست عدم برآورد صحیح در مورد ابعاد و ویژگی های برخی پروژه های شکست خورده بوده باشد.

 

معمولا چه مشکلات و موانع مهمی در حرفه‌ی شما وجود دارند؟و شما چه راهکارهایی برای حل و یا کمتر شدن آنها پیشنهاد می کنید؟

بدلیل نوپا بودن فروشگاه اینترنتی در ایران مردم در بسیاری موارد نمی توانند به خرید اینترنتی اعتماد کنند حتی در مواردی این نوع معامله اینترنتی را نیز کلاهبرداری می دانند. اما به لطف خدا با ارائه خدمات و محصولات با کیفیت توانستیم بر این تفکر منفی تا حدود زیادی فائق آییم. فکر میکنم تصحیح فرهنگ خرید و فروش سنتی و توضیح مزایای خرید به شیوه اینترنتی بهترین راه کار این مشکل است. اگر مردم بدانند که با خرید اینترنتی چه سهمی در کاهش ترافیک، آلودگی و اشتغال زایی دارند قطعا به این سمت رو می آورند. یکی دیگر از مشکلات دریافت مجوز تولید و فروش برخی محصولات به صورت اینترنتی است که فکر میکنم در این زمینه دولت باید مسیر را هموار کند 

 

  اگر بار دیگر زندگی کاری خود را شروع می کردید آیا باز هم فعالیت در این حرفه انتخاب شما بود؟ در حال حاضر با شرایط فعلی خود کدام حرفه مورد علاقه ی شما است؟

اگر هزار بار هم متولد شوم باز در این حرفه مشغول به کار خواهم شد. عاشقانه حرفه ام را دوست دارم و باور دارم که در روزگار پر مشغله امروز عرضه محصولات از طریق فروشگاه اینترنتی می تواند سهم زیادی در صرفه جویی زمان و کاهش ترافیک و کاهش رفت و آمدهای اضافی در خیابان داشته باشد.  بد نیست خاطره ای از شروع کارم تعریف کنم که شنیدنش خالی از لطف نیست. در ابتدای فعالیتم اتاقی در دفتر شخص دیگری اجاره کرده بودم که آن اتاق هم دفتر کارم بود هم انبار هم دفتر فروش و خلاصه همه کارها در آن اتاق کوچک شکل می گرفت من هم همه کاره آن اتاق بودم از طراحی سایتم گرفته تا تامین محصول و بازاریابی و فروش همه بوسیله خودم انجام می شد. در یکی از روزها که سفارشی را به در منزل مشتری با موتور می بردم در راه تصادف کردم و مهره های کمرم آسیب دید و بستری شدم. خانواده ای که محصول را سفارش داده بودند وقتی از موضوع آگاه شدند لطف کردند و با گل و شیرینی به عیادتم آمدند و من نیز محصول را در بیمارستان به آنها تحویل دادم.

 

چه پیشنهادهایی برای افراد تازه‌کاری که دوست دارند به عنوان یک کارآفرین مطرح شوند، دارید؟

به همه کسانی که درتکاپوی راه اندازی کسب وکاری جدید هستند توصیه می کنم هیچوت دست از تلاش برندارند برآوردهای منطقی و صحیح از پروژه داشته باشند و از خلاقیت و ایده های جدید در کار خود بهره مند شوند. شکست را مانع نبینند بلکه از هر شکست به عنوان تجربه ای سودمند بهره بگیرند فراموش نکنند تجربه را تجربه کردن خطاست از تجربه های دیگران نهایت استفاده را ببرند. و سخن آخر اینکه:

هر کاری درد سرهای خاص خودش را دارد پس

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم            سرزنش ها گر کند خوار مغیلان غم مخور.

 

و حرف آخر........

 

هر گاه شما می خواهید کار خلاقانه و نویی را با عزم راسخ آغاز کنید دیگران به دلیل اینکه شناخت کافی از آنچه در ذهن شما می گذرد ندارند ممکن است تلاش کنند شما را منصرف کنند یا ایده شما را به تمسخر بگیرند یا حتی با شما بجنگند اگر می خواهید در نهایت شما پیروز میدان باشید به گفتارها و رفتارهایی که شما را از هدفتان دور می کند توجه نکنید و مسیر ذهنی خود را ادامه دهید که موفقیت با کسانی است که پشتکار دارند.