نام و نام خانوادگی: محمدرضا مرید شوشتری              

 تاریخ تولد   1331

   استان : تهران                                      

   میزان تحصیلات :   لیسانس

   رشته تحصیلی: مهندسی برق              

  محل اخذ مدرک:  دانشگاه صنعتی امیرکبیر ( پلی تکنیک سابق)

  زمینه کارآفرینی:  صنعت

 

  در زمان شروع به کار چند سال داشتید؟ و در حال حاضر چند سال است که در این حرفه فعالیت دارید؟
27 سال _  و در حال حاضر 61 سال

 

 وجه تمایز کار شما با افراد دیگر این حرفه در چه مواردی است ؟
توجه جدی به توسعه اقتصادی ، توجه جدی به خواب سرمایه ، توجه جدی به تحقق اهداف برنامه ریزی شده ، توجه جدی به افزایش هزینه ها به دلیل تاخیر در اجرای برنامه ها ، تعامل سازنده با سازمان های بیرون از شرکت و تعامل با صاحبان سهام

 

 شما چه نوآوریهایی در کسب و کارتان داشته اید؟
پیدا کردن استعداد پنهان در کشور در زمینه ساخت تجهیزاتی که قبلا از خارج تامین شد و ایجاد اعتماد به نفس در سازندگان و پشتیبانی جدی از آنها جهت استقلال اقتصادی کشور

 

  در شروع کار چند نفر با شما همکاری می کردند و در حال حاضر چه تعداد؟ 
از شروع کار اولیه در سال 1358 ، 35 نفر و امروز مسئولیت شرکتی را دارم که در صورت فعالیت جدی آن ، 3000 نفر مشغول خواهند شد.

 

 آیا به نظر خودتان نیز فرد موفقی هستید ؟ رمز موفقیتتان در چه مواردی است؟
اعتقادم این است که در کار به تکلیفم در برابر خدا عمل کنم و جوابگوی تصمیماتم در برابر خدا در آخرت باشم  ، احساس می کنم با این اعتقاد در کارهایم موفق بوده ام.

 

آیا در شروع کار ، تجربه مرتبطی داشته اید؟   

در شرکت پتروشیمی کرمانشاه که به عنوان کارآفرین معرفی شدم از قبل تجربه ام به من کمک نمود تا در مسئولیت مدیر عامل شرکت پتروشیمی کرمانشاه از آن استفاده نمایم.      

 

تا چه اندازه اطرافیان (خانواده، دوستان) در پیشبرد کارتان موثر بوده‌اند؟
صبوری خانواده و تحمل حضور کم در جمع خانواده به دلیل اشتغال روزانه بزرگترین حامی من بوده  و آنها در مراحل سخت هم کمک نموده اند.

 

  شرایط خانوادگی و مالی دوران کودکی‌تان چگونه بوده است؟ آیا ریشه‌هایی از علاقه به این شغل را در کودکی‌تان نیز سراغ دارید؟
در شرایط کودک علاقه جدی به صنعت داشتم . وقتی کودک بودم همیشه برایم سوال بود که دوچرخه چگونه در حرکت نمی افتد ولی وقتی حرکت آن کند یا متوقف می شود ، می افتد. حالت تعادل دوچرخه در حرکت برایم در کودکی یک راز بود.

 

 آیا تحصیلات شما در کارتان موثر بوده است؟
تا موقعی که در سمت کارشناسی مشغول بودم خیلی زیاد  ، در موقعیت مدیر عامل هنوز هم طراحی برق کارخانه را نظارت می کنم و از تحصیلاتم استفاده می نمایم . اینکه مهندس هستم تصمیماتم بر اساس منطق می باشد و متاثر از تحصیلات رشته مهندسی می باشد.

 

آیا نیاز به موفقیت شما را به سمت این کار سوق داده است؟ در کل چه عواملی باعث شده است به این کار جذب شوید؟
ادای تکلیف به نظام . الگو گرفتن از رزمندگان در جبهه استقلال سیاسی کشور و مدیون بودن به مردم کشور در جهت استقلال صنعتی کشور و باور به توانمندی نیروهای داخل کشور

 

 چه قدر از نظر مالی حمایت شده‌اید؟ و به نظرتان در کار شما، حمایت‌های مالی چه قدر می‌توانند موثر باشند؟
یکی از مشکلات اساسی احداث پروژه های بزرگ در کشور حل مشکلات مالی پروژه می باشد که وقت و انرژی زیادی از مدیر می گیرد .حمایت مالی و تامین نقدینگی به موقع رمز تحقق اهداف برنامه ریزی در پروژه می باشد.

 

  آیا تا به امروز درکارتان شکست  هم خورده‌اید؟ به نظرتان دلایل شکست شما چه مواردی بوده است؟ 
حاشیه های اساسی ، دخالت عوامل خارجی از شرکت که از رانت سیاسی استفاده نمی کنند ، می تواند موجبات شکست یک شرکت را فراهم آورد . رفتار منافقانه بعضی از افراد می تواند تصمیمات یک مدیر را به شکست بکشاند.

 

 معمولا چه مشکلات و موانع مهمی در حرفه‌ی شما وجود دارند؟و شما چه راهکارهایی برای حل و یا کمتر شدن آنها پیشنهاد می کنید؟
اینکه همیشه به اندازه موجودی منابع مالی برنامه ریزی می کنیم ، این تفکر که کار را زخمی کنیم ، یکی پیدا می شود آن را به اجرا در آورد بزرگترین منابع حرفه ایی در کار بوده است و هزینه های اجرای کار را بسیار بالا می برد ، راهکار آن این است که فرهنگ بهینه نمودن زمان و هزینه در مسئولین کشور نهادینه شود و این به فرهنگ عمومی تبدیل می شود.

 

 اگر بار دیگر زندگی کاری خود را شروع می کردید آیا باز هم فعالیت در این حرفه انتخاب شما بود؟ در حال حاضر با شرایط فعلی خود کدام حرفه مورد علاقه ی شما است؟

خداوند به من این توفیق را داده است که از زمانی که وارد کار شده ام و حتی زمانی که یک مهندس جوان بودم به دلیل شرایط خاص مسئولیت پروژه را داشته ام مدیریت پروژه بسیار مورد علاقه ام می باشد و اگر دوباره بخواهم شروع نمایم ، حتما در این مسئولیت فعالیت خواهم نمود.

 

 چه پیشنهادهایی برای افراد تازه‌کاری که دوست دارند به عنوان یک کارآفرین مطرح شوند، دارید؟

1- اعتماد به نفس در کاری که شروع می کنم

2- صبوری و تحمل مشکلات کار مخصوصا تحمل بروکراسی اداری

3- داشتن انگیزه خدمت رسانی به مشتری و استفاده کننده از نتیجه کار  و این که مشتری شاه است و من برای بالاترین مقام کشور خدمت رسانی می کنم

4- احساس اینکه در محضر خدا هستم و اعمالم ، افکارم و انگیزه ام مورد حساب در عقاب خداوند می باشد.

 

و حرف آخر........

 

1-فرهنگ کارآفرینی تبلیغ شود

2-در هرسال اجلاس کارآفرینان برگزار گردد و تبادل اطلاعات شود

3-این موضوع تبلیغ شود که ما باید با توانایی و استعدادهای ذاتی خودمان پیشرفت کنیم نه با رانت و ثابت کنیم اینگونه افراد که با توانایی خود منشا خدمت در کشورند موفق تر از افرادی هستند که با رانت در مسند مسئولیت قرار گرفته اند.

 

 

از همکاری شما کمال تشکر و امتنان را داریم.                                

       پیروز و موفق باشید